ANASAYFA

MECMUA

Kısa Film Çekmek İsteyenler İçin 8 Tavsiye
ŞEBNEM VİTRİNEL

Bir kısa film çekmek sinema dünyasına girmek isteyen hemen herkes için kaçınılmaz bir ilk adım gibidir. Nihai amacınız bir belgesel hazırlamak ya da bir uzun metraj çekmek olabilir, yönetmen ya da görüntü yönetmeni olmayı amaçlıyor olabilirsiniz ya da henüz ne istediğine karar vermemiş bir sinema TV öğrencisisiniz. Sebep ne olursa olsun kısa film çekmeye çalışırken çok şey öğrenir, sonraki adımlarınız için hazırlanırsınız.

 

Film çekmek zordur, kısa bile olsa. Pek çok kişi için en zor kısım başlayabilmektir. Aşağıda size, kısa film çekmek isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyenler için 8 önemli tavsiyemiz var.

 

1 – İdeal kamerayı arayarak vakit harcamayın

 

İyi bir kameranın önemi yadsınamaz ama kısa filme girişmek için kamera – ya da diğer çekim ekipmanları- peşine düşmek bazen gereksiz bir zaman israfına, oyalanmaya dönüşebilir. Elinizin altında ne var ona bir bakın. Eski bir kameranız var mı? Aileden birinde kullanmadığı bir kamera var mı? Arkadaşlarınızda herhangi bir kamera var mı? Bunlardan birinin cevabı muhtemelen evet. Tam istediğiniz model olmayabilir ama işinizi görecek bir şey çıkacaktır. Bulduğunuzu alın ve çekime başlayın.

 

2 – Kendinize bir Fikirler Defteri oluşturun

 

 

Birçok ünlü yazar ve yönetmen yazı fikirlerini kaydettikleri defterler, dosyalar tutarlar.  Siz de ilginizi çeken konuları, sıra dışı kişileri, haberleri, konuşmaları yazdığınız bir defter edinin ya da eğer bu çok eski moda geldiyse bir uygulama indirin. Yeter ki gün içinde beliren anlık ilhamlar kaybolmasın. Bu küçük düşünce ve hikaye kırıntıları sonradan iyi bir kısa filme ve hatta uzun metraja kaynaklık edebilir.

 

3 – Hedef belirleyin

 

 

Özellikle de çekim tekniğinizi geliştirmek, set becerinizi artırmak için kısa film çekmek istiyorsanız sadece tek bir filmle yetinmeyin. Kendinize mesela aylık bir plan oluşturup buna bağlı kalmaya ve sık sık küçük filmler yapmaya çalışın. Bunların ille de belli bir konusu ve akışı olan, hazırlık gerektiren işler olması şart değil. Bazen sadece bir görünüm, izlenim, kısa bir diyalog da işe yarayabilir.

 

4 – Müzik videosu çekin

 

 

Kafanızda önceden belirlemiş olduğunuz bir hikaye, el altında bir senaryo olmadığında sevdiğiniz bir şarkıya klip hazırlamak iyi bir deneyim olabilir. Müzik videoları yaratıcı fikirler ve aynı zamanda bir ritim duygusu geliştirmek için idealdir.

 

5 – Basit fikirlerin peşine düşün

 

 

İlk kez film çekecek olanların en sık yaptığı hata alengirli ve kapsamlı hikayelerin ardına takılmak ve üretim sürecinde fazladan zorluk yaşamaktır. Küçük, sade bir fikirle başlamak işin tekniğine daha rahat yoğunlaşmanızı, yeni ve zorlu işlere girişmeden önce işleyişi kavramanızı kolaylaştırır. Önce bu sade fikirleri hayata geçirdikten sonra diğerlerine daha güvenle girebilirsiniz.

 

6 – İş birliği imkanları yaratın

 

 

İyi bir fikir, bir senaryo ve çekim malzemelerinden başka film yapmak için ihtiyaç duyacağınız en önemli malzeme insanlardır. Sette sizinle çalışacak, teknik bilgilerini paylaşacak, oyunculuk yapacak ve lojistik destek sağlayacak insanlara ihtiyacınız olacak. Bu kısım çözülmesi zor bir soruna dönüşebilir. Sinema TV öğrencilerinin her zaman yaptığı şeyi yapın; sizinle benzer çabası olan kişilere ulaşarak ortak çalışmayla projeleriniz birlikte hayata geçirin. Siz onların setinde çalışır, oyunculuk yapar, bilgi ve malzemelerinizi paylaşırsanız, onlardan da destek almanız kolaylaşır.

 

7 – Berbat bir film yapmaya hazır olun

 

 

Ne kadar hazırlık yaparsanız yapın büyük ihtimalle ilk filminiz, hatta belki sonraki birkaç tanesi de, kötü olacak, kendinizi buna hazırlayın. Sinema yetenek işi olduğu kadar deneyim ve beceri işidir. Kafadaki ya da kağıt üzerindeki bir fikir ile sonda ulaştığınız film arasında her zaman bir mesafe kalır. Yapacağınız her iş bu mesafeyi kısaltacaktır. Hata yapmaktan, kötü bir iş çıkarmaktan korkmayın. Öğrenmenin yolu budur.

 

8 – Festivalleri takip edin

 

 

Artık Türkiye’de de sayıları bir hayli artan kısa film festivallerinin birçok faydası var; diğer kısa filmcilerle tanışma ve çalışmalarını görme fırsatı, kendinizi insanlara tanıtma gibi iletişim amaçlı olanlar bir yana, festivaller size bir tarih ve bazen de tema sınırı koyarak çalışmalarınıza bir hedef koymanıza yardımcı olur. Bir ara yapacağınızı düşünüp sürekli ertelediğiniz projelerinizi harekete geçirir. Burası başlamak için iyi bir yer olabilir.

 

 

Eskişehir Web Tasarım