ANASAYFA

MECMUA

İşinize Ait Bir YouTube Kanalı Başlatmanız İçin 7 Güçlü Sebep
PİRAYE

YouTube’dan bir video izlemeden geçirdiğiniz herhangi bir gün oluyor mu? 2018 rakamları YouTube’un video içeriği alanında rakipsiz bir konuma geldiğini doğruluyor. Tüm sosyal medya platformlarıyla –Facebook, Twitter, Google+ ve niceleri- entegre çalışması bir yana, web sayfalarına da kolayca eklenmesi sayesinde artık YouTube gerçekten her yerde.

 

Yine de ikna olmadıysanız, işte size işyerinize ve markanıza YouTube’da bir kanal oluşturmanız için 7 sebep.

 

1 – İnternette İçeriklerin Yapısı Değişiyor

 

2021 yılına gelindiğinde, internetteki trafiğin %82’sinin video olacağı hesaplanmış durumda. Bu oran size fazla mı göründü? 2016’da gerçekleşmiş olan trafiğin %72’si video içeriğinden oluşuyor. Bunun anlamı, eğer müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle internet üzerinden iletişim kurmak istiyorsanız sizin de video içeriği üretmeniz gerekiyor. Video şu anda önemli ve ileride daha da önemli olacak. Video içeriği paylaşmak için bulabileceğiniz en ideal yer de YouTube.

 

2 – Geniş Bir Kitleye Ulaşabilmek

 

Geçen yıldan bu yana YouTube’un kayıtlı izleyici sayısı 300 milyon kişi artarak 1,8 milyara ulaştı. Elbette ki bu muazzam sayının hepsi sizin hedef kitleniz değil ama Türkiye’de mobil cihaz kullanımı, sosyal medya takibi ve YouTube izleyicisi rakamları dünya ortalamasının üzerinde gidiyor. Sosyal medya hesaplarınızla birlikte çalışan bir YouTube kanalı görünürlüğünüzü iyice arttıracaktır.

 

3 – Video Üretiminin Kolaylaşması

 

Bir YouTube kanalı yürütebilmek için video gözünüzü korkutuyor olabilir. Eğer peşinde olduğunuz şey yüksek kaliteli, profesyonel görünümlü bir video değilse artık video üretmek çok daha basit. Ürünlerinizi ve işinizi anlatacağınız sade videoları hazırlamak için çok temel bir kuruluma sahip olmanız yeterli. Görüntüleri düzenlemek için de web’de bir sürü çeşidi bulunan editör programlarından birini kullanabilirsiniz.

 

4 – Sosyal Medya Paylaşımları

 

Özellikle bir YouTube kanalı kurmak ve büyütmek niyetinde değilseniz bile yine de YouTube kanalı kurmanız işinize yarayacaktır. Bir kanal oluşturup video üretmeye başladığınızda, sahip olduğunuz diğer tüm sosyal medya platformları için de sürekli içerik sağlamış oluyorsunuz. Bu içerik yazıya değil görüntüye dayalı olduğu için beğenilme ve paylaşılma imkanı artıyor. Facebook, Twitter, Instagram ve diğer profilleriniz için iyi bir içerik kaynağı.

 

5 – Web Sayfalarında Kolay Yerleşim

 

İster özgün tasarımlı bir web sayfası kullanıyor olun, isterseniz hazır şablonlu bir web sayası, YouTube videoları sayfalarınıza kolayca yerleştirilir. Böylece, en iyi işlerinize ait videoları sayfanıza koyar ve YouTube kanalınızı destekleyebilirsiniz. YouTube üzerinden paylaşım yapmak sayfanızın hosting yükünü de azaltır.

 

6 – Kanallar ve Sosyal Platformlar Arası Etkileşim

 

Web sayfanız, sosyal medya hesaplarınız ve YouTube kanalınız arasında birbirini destekleyen ve besleyen bir etkileşim alanı oluşur. YouTube kanalına koyacağınız videolar sosyal medyanızı besler, sosyal medyadan sizi takip edenler ise bir süre sonra kanalınıza abone olurlar. Her platformun farklılaşmış kitlesine ulaşabilemk için böyle bağlantılı bir yapı oluşturmak önemlidir.

 

7 – Ek Gelir İmkanı

 

İşletmeler YouTube kanallarını işlerini tanıtmak, markalarını duyurmak için kuruyorlar ama iyi çalışan, düzenli takip edilen bir YouTube kanalı kendi başına da bir gelir kaynağı olma potansiyelini taşır. Reklam gelirleri, doğrudan satış, bağlantılı satış gibi farklı imkanlar yaratır.

 

Eskişehir Web Tasarım